NIEZWYKŁE ZWIERZĘTA...

Powiedzieć o nich niezwykłe, to nawet mało, żeby oddać ich rzeczywisty urok i opisać je w tym jednym słowie.
Alpaki są bardzo inteligentne i dlatego szybko się uczą. Są niezwykle przyjazne i łagodne, co sprawia, że świetnie nadają się do kontaktu z dziećmi. 
Są bezpieczne i przyjazne dla otoczenia. Nie gryzą ani nie kopią, nie mają ostrych zębów, rogów więc nie mogą spowodować poważnych obrażeń ciała. 
Alpaki mogą stworzyć silną więź z innymi gatunkami zwierząt, u nas przyjaźnią się z kozami, psami i kotami!
Ich ulubionym przysmakiem i nagrodą jest marchewka, którą można im podawać choćby z własnych ust, co świadczy o ich wyczuciu podczas obcowania z ludźmi. Codziennym natomiast pożywieniem Alpak jest siano i dodatkowo specjalna mieszanka z proteinami. Piją również wodę przez cały dzień.

Alpaki należą do rodziny wielbłądowatych i zamieszkują Amerykę Południową, głównie Peru, Boliwia i Chile. Istnieją 2 rodzaje alpak hodowlanych Huacaya i Suri, różnią się głównie rodzajem wełny, która jest głównym powodem do hodowli alpak, ze względu na jakość włókna i jej niesamowite walory.
Alpaki potrafią dostosować się do różnego klimatu: do suchego i upalnego lata, a także do mroźnych zim. Alpaki pasą się stadami na poziomie wysokich And w Ekwadorze, południowym Peru, północnej Boliwii a także północnym Chile na wysokości 3500-5000 metrów nad poziomemmorza przez cały rok. Samice dojrzałość płciową osiągają w wieku 18-24 miesięcy. Ciąża alpak trwa od 11-11,5 miesiąca, po czym samice rodzą tylko jedno dziecko. Dorosłe alpaki mają około 85 cm wysokości oraz ważą od 50 do 80 kg. Stwierdzono, że zwierzęta żyją około 20 lat. Alpaki nie mają zębów siecznych, rogów, pazurów ani kopyt.
Alpaki nie powodują one żadnych szkód w miejscu, gdzie się znajduje hodowla, włókno otrzymywane z alpak zawiera w sobie tłuszcz, dzięki czemu tkaniny mogą być prane bez użycia środków chemicznych Różnorodność kolorystyczna oraz rodzajowa pozwala projektantom oraz tkaczom wykorzystywać to włókno do wyrobu różnych produktów oraz na bycie kreatywnym bez potrzeby wykorzystywania farb oraz innych chemikaliów.

ALPAKI NASZA CHLUBA